Beden dili iletişim kurduğunuzda mesajlarınızı etkili bir şekilde teslim etmenizi sağlar. Duruşunuz, hareketleriniz, jest ve mimiklerinizin yanında ses tonunuz da beden dilinizin önemli bir parçasıdır.

Ağzınızdan çıkan kelimelerin ne ifade ettiğini ses tonunuz belirler. Şaşkınlık, korku, heyecan, üzüntü, mutluluk gibi duyguları aktarırken sesinizin etkisi büyüktür.

Bir kadını etkilemek istiyorsanız ses tonunuzu; derin, titreşimli, uyumlu ve anlaşılır hale getirmek için çalışmalısınız. Erkeksi bir ses tonu bu tarz özelliklere sahiptir.

Hep aynı seviyede kısık bir sesle konuşmak söylediklerinizin anlamını yitirmesine neden olacaktır. Bu şekilde asla istediğiniz etkiyi yaratamazsınız.

 

Sesin Yüksekliği

Yeterince yüksek sesle konuşun. Ne söylediğiniz duyulsun. Özellikle gürültülü barlarda, gece kulüplerinde sesli olmak zorundasınız.

Bu mekanlarda birçok erkeğin ne söylediği duyulmaz. Söylediklerini ikinci kez tekrar etmek zorunda kalırlar. Bu da bir kadınla konuşurken düşmek istemediğimiz bir durumdur.

Sesimizin özelliklerini sonradan değiştirme olanağına sahibiz.

Sesimizi meydana getiren kaslar da, vücudumuzdaki diğer kaslar gibi geliştirilebilir.

Yeterince güvenli ve yüksek bir ses tonuna sahip olmak iletişim için çok güçlü bir araçtır. Zayıf, çekingen bir şekilde konuşuyorsanız kadınlar sizi çekici bulmazlar.

Konuşurken, başkalarının konuşmanızı kesmesine izin vermeyin. Özellikle diğer erkeklerin. Söyleyecekleriniz bitene kadar başkasının söylediğini aldırmayın.

Eğer bugüne kadar kısık bir ses tonu ile konuştuysanız, sesli konuşmayı denediğinizde kendiniz tuhaf hissedeceksiniz. Sanki çok bağırıyormuşsunuz gibi gelecek. Buna takılmayın ve sizi denemekten alıkoymasın. Doğru yüksekliği bulana kadar devam edin.

Sesinizin yüksekliğini ayarlamak için farklı mesafelerde bulunan insanlara seslenmeyi deneyebilirsiniz. Zamanla sesinizin yüksekliğini ayarlamayı başaracaksınız.

 

Sesin Hızı

Çoğu erkek hızlı konuşur. Özellikle bir kadınla yeni tanıştıklarında kelimeler birbirine girer. Bu durum sizin hakkınızda kötü bir intiba bırakır. Karşınızdaki kadına gergin olduğunuz mesajını gönderir.

Söyleyecekleri bitmeden dinleyenlerin dikkatini kaybetmekten korkan bir erkek, sözünü bir an önce bitirmek için acele eder. Bu acele kendine güvensizliğini işaretidir.

Bazen çok hızlı konuştuğunuzun farkında olmazsınız. Bundan sonra bir insanla kuracağınız ilk iletişimden itibaren kendinize dikkat edin. Sesinizin ne kadar hızlı olduğunu gözlemleyin. Eğer hızlı olduğunu düşünüyorsanız daha yavaş konuşmaya çalışın. Birkaç kez bunu yaptıktan sonra yavaş konuşmanın çok da zor olmadığını anlayacaksınız.

Yavaş bir şekilde konuşmak söylediklerinizin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bazı cümlelerin arasında birkaç saniyelik duraklamalar yapın. Böylece söylediklerinizin etkisi artacak ve sizi dinleyen kadınlarda bir merak uyanacaktır.

Kendisine güveni olan insanları gözlemleyin. Siyasetçiler, ünlüler, zenginler yavaş bir şekilde tane tane konuşurlar. Sizde öyle yapın. Kadınlara kendinize güvendiğinize dair ipuçları vereceksiniz.

 

Sesin Tınısı

Sesinizin derin olmasına özen gösterin. Kurduğunuz cümleler boğazınızdan çıkmasın. Göğsünüzden konuşmaya çalışın.

Konuşurken elinizi göğsünüze koyun. Eğer yeterince titriyorsa derin bir şekilde konuşuyorsunuz demektir.

Göğsünüz titrediğinde ve titremediğinde nasıl bir ses çıktığını dinleyin. Belli bir süre pratik yaptıktan sonra hiçbir çaba sarf etmeden sesinizin derinleştiğini fark edeceksiniz.

 

Sesin Çeşitliliği

Konuşurken geçişler kullanın. Bu geçişler anlattığınız şeylere duygu katacaktır.

Eğer heyecanlı bir şey anlatıyorsanız hızlanın. Merak uyandırmak istiyorsanız duraksayarak konuşun.

Sesin ritmini ve tınısını iletmek istediğiniz duygulara göre sürekli değiştirin.  Devamlı olarak aynı perdeden konuşursanız karşınızdakinin dikkatini üzerinizde tutmanız mümkün olmaz. Bu şekilde konuşursanız etkileyicilikten uzaklaşırsınız.

 

Sesinizi geliştirmek için birçok farklı kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Ses eğitim setleri satın alın. Tiyatro dersi veren kurslara danışın. İnternet üzerinden ses geliştirme egzersizlerini araştırın.

Birkaç pratikten sonra sesinizi etkileyici bir hale getirebilirsiniz.

Unutmayın Derin, yavaş ve sesli konuşun.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.