İletişim sözlü ve sözsüz olarak ikiye ayrılır.

İletişim kurmanın iki farklı yolu olmasına rağmen sözsüz bir biçimde kurduğumuz iletişim sürekli gözden kaçmaktadır.

Kız tavlamak söz konusu olduğunda genelde erkekler ne söyleyeceğini çok fazla önemserler.  Israrlı bir şekilde en iyi kız tavlama cümlesinin ne olduğunu öğrenmek isterler. Ama asıl önemli olan ne söylediğinizden çok nasıl söylediğinizdir. Bir şeyi nasıl söylediğiniz ise iletişimin sözsüz kısmı ile ilgilidir.

Erkeklerin çoğu sözsüz olarak nasıl iletişim kuracağını bilemez. Kadınların bilinçaltı düzeyi ile diyalog kuramaz. Eğer bir kadınla başarılı olmak istiyorsak  bu iletişimi nasıl kuracağımızı bilmeliyiz. Kadınla bilinçaltı düzeyinde konuşmalıyız.

Kullandığımız kelimeler karşımızdaki insanın bilinç düzeyine mesajlar gönderir. Kelimeleri nasıl ifade ettiğimiz ise bilinçaltı ile ilgilidir. İnsanlar bir karar verirken bilinçaltından gelen sesi dinlerler.

İki insan arasındaki iletişimin çoğu sözsüz kanallar ile gerçekleşirken çok küçük bir kısmı sözlü olarak gerçekleşir. Bu şu anlama gelir. Aslında bedeniniz konuşuyor.

“Beden diliyle anlaştık.” “Sen sus gözlerin konuşsun.” gibi ifadelerle günlük yaşantımızda da sıkça karşılaşırız.

Pek çok akademik araştırma da sözsüz iletişimin önemini vurgulamaktadır. Bir kadınla iletişimde kelimelerin etkisi %7 oranında iken,  ses tonu ve beden dili %93 oranında etkilidir.

Evet arada çok büyük bir fark var. Eğer o kadar da değil diyorsanız şu görüntüyü canlandırın.

Bir adam size kendine güvendiğini ve çok rahat olduğunu söylüyor. Ama diğer yandan bedeni titriyor ve elleri terliyor. Sözlü olarak kendine güvendiğini ifade ederken bedeni güvensiz ve gergin olduğunu ele veren mesajlar gönderiyor.

Siz hangisini dikkate alırsınız ?

Yine bir arkadaşınızın size hayır derken kafasını onaylama anlamında yukarıdan aşağıya salladığını düşünün.

Büyük ihtimalle yalan söylüyordur.

Sözsüz iletişim her zaman daha baskındır.

İnsanlar bir başkasına güvenip güvenmeyeceklerine sözsüz iletişimine bakarak karar verirler.

Eğer ağzınızdan çıkan kelimeler ile aynı anda gönderdiğiniz sözsüz mesajlar birbiri ile uyum içerisindeyse karşınızdaki insan doğru söylediğinize ikna olur. Ama bu uyum yoksa yalan söylediğinizi düşünürler.

Sözsüz iletişim iki elemandan oluşur:

  1. Ses Tonu (Sesin yüksekliği, hızı vb. )
  2. Beden dili (duruş, bakış, hareketler vb.)

Beden dili sayesinde henüz konuşmadan, insanlar hakkında, belli bir fikre sahip oluruz. Çevremizde gördüğümüz çoğu insan hakkında duruşu, bakışı, davranışlarına bakarak yorum yaparız ve tanıştığımızda bu varsayımlar iletişim şeklimizi belirler.

Çok iyi poker oyuncuları genelde beden dilini en iyi kullanabilen kişilerdir.  Blöf yaptıklarında beden dilleri ile bunu saklayabilirler. Bu nedenle bu insanları okumak kolay değildir.

İyi bir beden dili rahat ve sakin olduğunuzu gösterir. Kendinize güven duyduğunuzun kanıtıdır. Bunlar kadınları etkileyen özelliklerden en önemli üç tanesidir. Kötü bir beden dili ise gergin, savunmacı ve güvensiz bir hava estirir. Kötü beden dili çekiciliği öldürür.

Sözsüz iletişim konusunda kendinizi geliştirmek, hayatınızın pek çok alanı ve iş yaşantısında size birçok fayda sağlayacaktır. Özellikle kadınlar ile iletişiminizde sihirli bir etkisi olacağını göreceksiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra ses tonunuza ve beden dilinize dikkat etmeye başlayın.

Otururken, konuşurken, yürürken nasıl görünüyorsunuz ?

Kadınlar ile iletişim kurarken tutum ve davranışlarınız nasıl ?

Sizce, karşınızdakine nasıl mesajlar gönderiyorsunuz ?

Önümüzdeki yazılarda nasıl etkili bir biçimde sözsüz iletişim kuracağımızdan bahsedeceğim.

O zamana kadar hoşça kalın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.