Böyle başlık olur mu diye düşünüyor olabilirsiniz. Tabi ki hepiniz erkeksiniz. Bedenini inceleyenler varsa bıraksın. Bahsettiğim gerçek bir erkeğin sahip olması gereken karakter.

Bu karaktere geçmeden önce neden doğal bir şekilde gerçek bir erkek gibi davranamadığımız konusunu açıklamak istiyorum.

Göstereceğiniz sabra değecek inanın.

Yerleşik hayata geçildikten sonra nüfus hızlı bir biçimde arttı.

Yaşam için gerekli olan  besin ve kaynakların belli bölgelerde toplanması, insanların o bölgelerde yoğunlaşmasına neden oldu.

İletişim, alış-veriş gibi kanallar ile küçük topluluklar gelişti.

Sonra devletler ortaya çıkmaya başladı. Duvarlar inşa edildi. İnsanlar benzer alışkanlıklar kazandılar.

Bazı ortak davranışlara ve inançlara sahip oldular.

Bu benzerlikler kültürleri geliştirdi.

Ortak kültürler, gelenekler ve adetler toplumları oluşturdu.

Toplumlar ise toplumsal normları, kural ve ortak davranışları belirlediler.

Bunun konumuzla ne alakası var diyebilirsiniz. Aslında çok yakından bağlantılı.

Tüm bu kural ve davranışlar o toplumda dünyaya gelen erkeği yoğun bir biçimde etkilemeye başlar.

Bir erkeğin sahip olması gereken inanç ve davranışlar toplum tarafından belirlenir.

Bir erkek nasıl giyinir? Hangi kızla evlenmesi gerekir? Hangi sorumluluklara sahip olmalı? ve daha bir çok kalıp düşünce erkeklere dayatılır.

Aile ortamında, okullarda , sosyal çevrelerde kısacası her yerde sürekli olarak toplumun olmasını istediği erkek olmaya zorlanır. Uyum sağlaması istenir.

Belirli bir süre sonra erkek kendini keşfetmeyi bırakır. Artık sorgulamaz. Toplum onun için olması gerektiği erkeği söylüyordur zaten.

Düşüncelerinizin nereden geldiğini hiç sorguladınız mı ? Gerçekten sahip olduğunuz inançlar size mi ait ?

Bu anlatılanlar günümüz erkeğinin harekete geçmeden önce neden çok fazla düşündüğünü ve neden başkalarının onayına sürekli ihtiyaç duyduğunu gözler önüne sermektedir.

“Bu kızla konuşmalı mıyım ?” “Böyle söylersem acaba nasıl tepki verirler ?” “Sence bu kızla evlenmeli miyim ?”

Tanıdık geliyor mu ?

Peki ya toplumun belirlediği erkek imajı doğru değil ise ne olacak ?

Bu sorunun cevabını kendi içimizde aramalıyız. Bir erkeği erkek yapan asi ve kabullenmez yapısıdır. Keşfetme arzusudur. Kendini ve çevreyi sorgulamasıdır.

Erkeği harekete geçiren kalbidir. İstek ve arzularını dinler. Dışarıdan gelen sesleri değil. Tüm dünya karşısında olsa doğru olduğuna inandığı şey için hareket eder. Kalbi ile hareket eder.

Bir erkeğin ne olduğunu keşfetmesi, neler yapabileceğine inanması hayat pınarından su içmesi gibidir.

Ancak bu şekilde ne istediğini bilecek ve yaşamınını buna göre şekillendirebilecektir.

Erkekler tüm dikkatinizi verin.

Şu noktadan sonra yapmamız gereken ilk şey erkekler hakkında öğretilen her şeyi unutmaktır.  Bugüne kadar sizlere dikte edilmiş erkek imajını, üzerinize biçilen rolleri kaldırıp atın.

Şimdi kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.

Bir sonraki adım ise kendinizi baştan keşfetmek olacaktır. Bunun içinse güçlü bir farkındalık gerekir.

Sizden şunu istiyorum:

Bedeninizden ayrılıp kendinize şöyle bir dışarıdan bakın. Kendinizi nasıl görüyorsunuz  ? Şu anda istediğiniz durumda mısınız ? Kızlar şu halinizle sizden etkilenmeli mi ?

Evet şu anda kalbinizle konuşuyorsunuz. Dürüst olun.

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar kendinizi keşfetmek için gireceğiniz yolda, atacağınız ilk adım olacaktır.

Şimdi o yolda yürümek için hazırsınız.

Gerçek Kararlar Verin

Bir erkek karar vermenin gücüne inanır ve kararlara saygı duyar. O hayatı kendine göre şekillendirir ve o hayatı yaşar. Hatalı bir karar verdiğinde ders çıkarmayı bilir ve kendisine yeni bir yol seçer.

Erkek bir karar verdiğinde istediği kapıları açar. İstemediklerini ise kapatır. Bir erkek istediği bir hedefe kilitlenir. Hedefe ulaşacağının bir garantisi yoktur ve bunun farkındadır. Bir garantiye ihtiyaç yoktur. Sadece istediği kararı verir ve harekete geçer.

Başkalarının onayına ihtiyaç duymaz. Tüm dünya vereceği karara karşı olsa bile o kalbini dinlemekten vazgeçmez.

İlişkilerinize Kendinizden Fazla Değer Vermeyin

Bir erkek en çok kendine sağdık olmalıdır.

Romantik bir ilişkisini veya ailesini kendisinin önüne koyuyorsa her iki durumda da hatalı ve zayıf davranmıştır. Eğer bir erkek kendini ezip geçerek, başka birilerine, kendinden fazla değer veriyorsa özgürce düşünemez ve gerçek bir erkek olmaz. Bu diğer insanlara değer vermemek anlamına gelmez. Sadece öncelik sırasında kendini en üste koyma gerekliliğidir.

Bir erkek evcilleştirilmeye müsait değildir. Fakat zorluklar karşısında ilişkilerine sahip çıkmayı ve sorumluluğu almayı bilir.  Bir erkek görev ve sorumluluktan kaçmaz. Bu şekilde davranmanın erkekliğine zarar vereceğini bilir.

Hayat erkekleri sürekli test eder. Bu testin amacı erkeğin başkalarının isteklerine mi yoksa kendi prensiplerine mi bağlı olduğunu görmektir. Bu nedenle gerçek bir erkek asla kontrolünü kaybetmemelidir.  Kontrolünü kaybederek kendi prensiplerinden vazgeçen bir erkek özgürlüğünü kaybeder. Bu alabileceği en büyük cezadır.

Hata Yapmaya İstekli Olun

Bir erkek hata yapmak için istekli olmalıdır. Hata yaptığında geliştiğini ve olgunlaştığını bilir. Hiç bir şey yapmayıp eylemsiz kalmaktansa hata yapmayı tercih eder.

Öz saygı bir erkek için en önemli özelliklerden biridir. Kendisinin hata yapma endişesi duyduğunu fark ederse kendini geri çekmez. Endişeyi kabul eder yine de yapması gereken hareketi gerçekleştirir.

Gerçek bir erkek, hata yaptığında, bunun getirdiği sonuçları kabul eder ve bunun için pişmanlık duymaz. Çünkü hata yapmadan gelişemeyeceğini bilir. Olgun bir erkek olmak için sürekli olarak hata yapmak şarttır.

Kendinize Güvenin

Bir erkek güvenli bir şekilde davranır ve konuşur. Kendi tutumuna sahiptir.

Kendisine güvenen bir erkek öz güvenli bir duruş taklidi yapmaz. Zaten başarılı olacağına inancı tamdır. Kendinden şüphe duymaz. En büyük iki dostu cesaret ve dayanıklılıktır. Bu iki özellik ile dünyaya kafa tutar. Elinde olmayan nedenlerden dolayı başarısızlığa uğrar ve düşerse tekrar ayağa kalkmayı bilir. Başarısız olma şüphesiyle kendini kaybetmez.

Bir erkek, herhangi bir olayda, büyük olasılıkla başarısız olacak gibi görünse bile, başarma ihtimali çok düşük olsa bile, öz güven yaymaya devam eder.

Korkularınızla Yüzleşin

Bir erkek bazı şeyler için korku duyabilir.  “Erkek adam korkmaz.”  önermesi tam bir efsanedir. Bu baskıdan dolayı erkek bu korkusunu saklamaya çalışır. Onu zayıflık olarak görür. Fakat korkuyu yok saymak erkeği zayıflatır, depresyona ve mutsuzluğa sevk eder. Erkek ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu duyguyu bastıramaz ve huzura kavuşamaz. Aslında tek yapması gereken korkuları ile yüzleşmektir. Korkutuğu şeyi yapmaktır. Ancak bu şekilde huzura kavuşur. Zamanla korkusunun üstesinden gelebilir.

Gerçek erkek risk almasını bilir. Korkudan kaçıp saklanmaz. Aksine karşısına dikilir ve onunla yüzleşir.

Ancak bir korkak bir girişimde bulunmaz. Bir erkek başarabilir veya başaramaz. Hiçbir sonuç onu yolundan döndürmemelidir.

İlişkilerinizin Sorumluluğunu Alın

Bir erkek sevgilisini veya arkadaşlarını bilinçli bir şekilde seçer. Kendisine ilham veren ve kendisini geliştiren insanlarla birlikte olur.

Bir erkek ilişkileri için başkalarını suçlamaz. İlişkilerinin tüm sorumluluğunu üstüne alır. Eğer ilişkileri iyi gitmiyorsa ve artık bitirmek istiyorsa ayrılır veya ilişkiyi sonlandırır. Bunun içinde hiç bir üzüntü ve suçluluk hissetmez. Kalbini dinler.

Bir erkek insanların ona nasıl davranması gerektiğini belirler. Kendi saygısını kendisi kazanır. Yıkıcı ve negatif ilişkilerden, enerjisini emen insanlardan uzak durur.

 

Eğer bu yazı içinizde olumlu duyguların oluşmasına neden olduysa harika. Eğer olmadıysa yine de kendi yolunuzu keşfedebilirsiniz.

Herkesin Gerçek Bir Erkek Olması Dileğiyle.

Sevgiler…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.